Yageo Group MMK15104K400B04L4BULK
Cap Film 0.1uF 400V PET 10% (18 X 5.5 X 10.5mm) Radial 15mm 100C Bulk
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group MMK15104K400B04L4BULK.
IHS
Datasheet1 page1 year ago
Datasheet11 pages21 years ago
Newark
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-14.85%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
28,965
Authorized Distributors
6
Capacitance
100 nF
100 nF
Dielectric
PET
PET
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
400 V
400 V
Tolerance
10 %
10 %
Termination
Height - Seated (Max)
10.4902 mm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.25.00.80
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Film Capacitor, Polyethylene Terephthalate, 450V, 10% +Tol, 10% -Tol, 0.1uF, Through Hole Mount
PanasonicECQ-E4104KF
Film Capacitor, Polyester, 400V, 10% +Tol, 10% -Tol, 100uF, Through Hole Mount
PanasonicECQ-E4104KF3
Ecqe(F), Met Polyester Film Cap Radial L Rohs Compliant: Yes |Panasonic ECQ-E4104KF3
PanasonicECQ-E4104RKF
Ecqe(F), Met Polyester Film Cap Radial L Rohs Compliant: Yes |Panasonic ECQ-E4104RKF
Film Capacitor, Polyethylene Terephthalate, 400V, 10% +Tol, 10% -Tol, 0.1uF, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Yageo Group MMK15104K400B04L4BULK provided by its distributors.
Film Capacitor, Polyester, 400V, 10% +Tol, 10% -Tol, 400ppm/Cel TC, 0.1uF, 7122
100NF +/-10% 200 V AC, 400 V DC, MMK POLYESTER FILM CAPACITOR
Film Capacitor, 0.1Uf, 400V, Radial; Dielectric Type:Metallized Pet; Capacitor Case/Package:Radial Box - 2 Pin; Capacitance:0.1Μf; Capacitance Tolerance:± 10%; Voltage(Ac):200V; Voltage(Dc):400V; Capacitor Mounting:Through Hole Rohs Compliant: Yes |Kemet MMK15104K400B04L4BULK