Yageo Group C1210X106K8NACAUTO
Cap Ceramic 10uF 10V X8L 10% Pad SMD 1210 Flexible Termination 150C Automotive T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group C1210X106K8NACAUTO.
IHS
Datasheet22 pages2 years ago
Farnell
Inventory History
3 month trend:
-100%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
10,998
Authorized Distributors
6
Capacitance
10 µF
10 µF
10 µF
Dielectric
X8L
X8L
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
1210
Voltage Rating (DC)
10 V
10 V
10 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Height
2.5 mm
2.5 mm
2.5 mm
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
Yageo GroupC1210C106K8NACTU
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 10V, 10% +Tol, 10% -Tol, X8L, 10uF, Surface Mount, 1210
Yageo GroupC1210C106J8NACTU
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 10V, 5% +Tol, 5% -Tol, X8L, 10uF, Surface Mount, 1210
Descriptions
Descriptions of Yageo Group C1210X106K8NACAUTO provided by its distributors.
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 10V, 10% +Tol, 10% -Tol, X8L, 15% TC, 10uF, Surface Mount, 1210
10.0Uf 10.0V Rohs Compliant: Yes |Kemet C1210X106K8NACAUTO
1210 (3225Metric) SMD Auto X8L HT150C 10V 10muF ±10% X8L
C1210X106K8NACAUTO, YAGEO / KEMET ELECTRONICS
CAP, AEC-Q200, 10UF, 10V, MLCC, 1210; Capacitance: 10µF; Voltage Rating: 10V; Ceramic Capacitor Case: 1210 [3225 Metric]; Capacitance Tolerance: ± 10%; Dielectric Characteristic: X8L; Product Range: X Series FT-CAP; Operating