Yageo Group C1210C106J8NACTU
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 10V, 5% +Tol, 5% -Tol, X8L, 10uF, Surface Mount, 1210
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group C1210C106J8NACTU.
IHS
Datasheet22 pages2 years ago
Datasheet4 pages16 years ago
Farnell
element14 APAC
Electro Sonic
Newark
Inventory History
3 month trend:
-0.41%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
TraceParts
3DDownload
Ultra Librarian
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMexico
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2009-12-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
Cap Ceramic 10uF 10V X8L 10% Pad SMD 1210 Flexible Termination 150C Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group C1210C106J8NACTU provided by its distributors.
Cap Ceramic 10uF 10V X8L 5% SMD 1210 150°C Embossed Plastic T/R
Avnet Japan
CAPACITOR, CERAMIC, 10UF, TOL 5%, SMT HIGH TEMP, 10V, X8L 150C
MLCC CAPACITOR, 10UF, 10V, X8L, 5%, 1210, FULL REEL; Capacitance: 10µF; Voltage Rating: 10V; Ceramic Capacitor Case: 1210 ^3225 Metric]; Capacitance Tolerance: ± 5%; Dielectric Characteristic: X8L; Product R
Mlcc Capacitor, 10Uf, 10V, X8L, 5%, 1210, Full Reel; Rango De Producto:Serie C; Capacidad:10Μf; Tolerancia, Capacitancia:± 5%; Característica Dieléctrico:X8L; Tensión Nominal:10V; Tipo De Condensador De Cerámica:1210 [Métrica 3225] |Kemet C1210C106J8NACTU