Yageo Group C1210C222JDGACAUTO
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 1kV 2200pF C0G 1210 5% AEC-Q200
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group C1210C222JDGACAUTO.
IHS
Datasheet23 pages2 years ago
Farnell
ODG (Origin Data Global)
Newark
Inventory History
3 month trend:
+72.03%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
27,957
Authorized Distributors
6
Capacitance
2.2 nF
2.2 nF
2.2 nF
Dielectric
C0G
C0G
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Voltage Rating (DC)
1 kV
1 kV
1 kV
Tolerance
5 %
5 %
5 %
Height
2.5 mm
2.5 mm
2.5 mm
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
Yageo GroupC1210X222JDGACTU
Cap Ceramic 0.0022uF 1000V C0G 5% Pad SMD 1210 Flexible Termination 125C T/R