KYOCERA AVX 12102A222JAT2A
Cap Ceramic 0.0022uF 200V C0G 5% SMD 1210 125°C Embossed T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX 12102A222JAT2A.
IHS
Datasheet4 pages3 years ago
Upverter
Newark
Farnell
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download KYOCERA AVX 12102A222JAT2A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2001-11-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Cap Ceramic 0.0022uF 200V C0G 5% SMD 1210 125°C Plastic T/R
Yageo GroupC1210C222J2GACTU
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 200V 2200pF C0G 1210 5%
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 200V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.0022uF, Surface Mount, 1210
Yageo GroupC1210C222J5GACTU
1210 (3225Metric) CERAMIC CAPACITOR SMD Comm C0G 50V 2200pF ±5% C0G NP0
KYOCERA AVX12105A222JAT2A
1210 STANDARD 2.2NF CERAMIC MULTILAYER CAP,50V DC,+125C, C0G DIELECTRIC,+/-5% SMD
KYOCERA AVX12101A222JAT2A
1210 2.2 nF 100 V ±5 % Tolerance C0G/NP0 SMT Multilayer Ceramic Capacitor
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX 12102A222JAT2A provided by its distributors.
1210 2200 pF 200 V ±5% Toleance C0G/NP0 Dielectric Ceramic Chip Capacitor
1210 (3225Metric) ceramic capacitor 200V 2200pF ±5% C0G NP0
CAPACITOR, MLCC, 1210, 200V, 2.2NF; Capacitor Application:General Purpose; Dielectric Characteristic:C0G / NP0; Capacitance:2200pF; Capacitance Tolerance:± 5%; Voltage Rating:200V; Capacitor Case Style:1210; Capacitor Mounting:SMD; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); External Depth:2.5mm; External Length / Height:0.5mm; External Width:3.2mm; No. of Pins:2; Package / Case:1210; Series:MLCC; Temperature Coefficient:0 ± 30ppm/°C; Termination Type:SMD