Yageo Group C1206C474J3RAC7800
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 5% +Tol, 5% -Tol, X7R, 15% TC, 0.47uF, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group C1206C474J3RAC7800.
IHS
Datasheet4 pages1 year ago
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
4,312
Authorized Distributors
2
Capacitance
470 nF
470 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
1206
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
Tolerance
5 %
5 %