JAE Electronics FI-C3-A1-15000
CONN SOCKET 28-32AWG CRIMP GOLD / Socket Contact Gold 28-32 AWG Crimp
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for JAE Electronics FI-C3-A1-15000.
Electro Sonic
Datasheet1 page23 years ago
element14 APAC
Inventory History
3 month trend:
-44.78%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.40
Introduction Date2003-04-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
1.25mm Pitch, PicoBlade Female Crimp Terminal, Tin (Sn) Plating, 28-32 AWG, Bag
Mini-Fit Female Crimp Terminal, Tin (Sn) over Phosphor Bronze, 16 AWG, Reel
Mini-Fit Female Crimp Terminal, Tin (Sn) over Phosphor Bronze, 18-24 AWG, Reel
TE Connectivity1-487547-1
TE Connectivity 1-487547-1 FFC&FPC Female Unshrouded SKT 050X100 Reel Of 30000
TE Connectivity5-103171-4
AMPMODU 30 Micro Inches Gold 26 22 AWG Crimp Socket Contact
FFC RCPT CONTACT .050CL, FFC Contacts | TE Connectivity 487547-1
Descriptions
Descriptions of JAE Electronics FI-C3-A1-15000 provided by its distributors.
PCB TO CABLE - FI SERIES CABLE SIDE CONTACT (SOLD IN REEL OF 15,000)
SMT Wire to Board Connectors 0.3MM ONE TOUCH FPC
Connector Accessory, Contact, Phosphor Bronze
Contact F Crimp ST Cable Mount 28-32AWG Reel
Connector Contact, Socket, Crimp
FI-SER 1.25MM PITCH SIDE CONTA
CONTACT, CRIMP FI SERIES; Connector Type:Contact, Crimp; Gender:Socket; Termination Method:Crimp; Contact Material:Phosphor Bronze; Series:FI; Contact Plating:Gold; Wire Size, AWG:28AWG; Contact Resistance:40mohm; Current Rating:1A; Insulation Resistance:100Mohm; Max Operating Temperature:80°C; Min Temperature Operating:-40°C; Voltage, Withstand:500V; Wire Size, AWG Max:28AWG; Wire Size, AWG Min:32AWG