Infineon XC2734X40F80LRABKXUMA1
MCU 16-Bit XC2000 C166SV2 CISC/DSP/RISC 320KB Flash 3.3V/5V 64-Pin LQFP T/R
Obsolete
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon XC2734X40F80LRABKXUMA1.
IHS
Datasheet107 pages11 years ago
SHENGYU ELECTRONICS
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.25
Introduction Date2013-02-07
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2024-02-29
LTD Date2024-08-31
Related Parts
Texas InstrumentsS4MF03107SPZQQ1
MCU 16-bit/32-bit TMS470M ARM Cortex M3 RISC 320KB Flash 3.3V 100-Pin LQFP Tray
MCU 16-Bit/32-Bit XC2000 CISC/DSP/RISC 320KB Flash 3.3V/5V 64-Pin LQFP EP T/R
MCU 16-Bit/32-Bit XC2000 C166 CISC/DSP/RISC 320KB Flash 3.3V/5V 100-Pin LQFP
MCU 16-bit/32-bit C166SV2 CISC/DSP/RISC 320KB Flash 3.3V/5V Automotive 64-Pin LQFP T/R
MCU 32-Bit CY8C52LPxxx ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 1.8V/3.3V/5V 68-Pin QFN EP Tray
MCU 32-Bit CY8C54LPxxx ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 1.8V/3.3V/5V 68-Pin QFN EP Tray
Descriptions
Descriptions of Infineon XC2734X40F80LRABKXUMA1 provided by its distributors.
RISC Microcontroller, 32-Bit, FLASH, 80MHz, CMOS, PQFP64