Infineon XC2336B40F80LAAHXUMA1
MCU 16-Bit/32-Bit XC2000 C166 CISC/DSP/RISC 320KB Flash 3.3V/5V 100-Pin LQFP
Obsolete
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon XC2336B40F80LAAHXUMA1.
IHS
Datasheet107 pages13 years ago
SHENGYU ELECTRONICS
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.20
Introduction Date2013-02-18
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2017-11-30
LTD Date2018-05-31
Related Parts
Texas InstrumentsS4MF03107SPZQQ1
MCU 16-bit/32-bit TMS470M ARM Cortex M3 RISC 320KB Flash 3.3V 100-Pin LQFP Tray
Texas InstrumentsTMS5700432BPZQQ1
16/32 Bit RISC Flash MCU, Arm Cortex-R4, Auto Q-100 100-LQFP -40 to 125
Texas InstrumentsTMS5700332BPZQQ1
MCU 16-Bit/32-Bit Hercules TMS570 ARM Cortex R4 RISC 256KB Flash 1.2V/3.3V 100-Pin LQFP
STMicroelectronicsSTM32F303VCT7
MCU 32-bit ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 2.5V/3.3V 100-Pin LQFP Frame
NXP SemiconductorsSPC5603PEF1MLL6
NXP 32-bit MCU, Power Arch core, 384KB Flash, 64MHz, -40/+125degC, Automotive Grade, QFP 100
STMicroelectronicsSTM32F302VBT6
MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 128KB Flash 2.5V/3.3V 100-Pin LQFP Tray
Descriptions
Descriptions of Infineon XC2336B40F80LAAHXUMA1 provided by its distributors.
RISC Microcontroller, 16-Bit, FLASH, 80MHz, CMOS, PQFP64