Infineon XC2238N40F80LRABKXUMA1
MCU 16-bit/32-bit C166SV2 CISC/DSP/RISC 320KB Flash 3.3V/5V Automotive 64-Pin LQFP T/R
Obsolete
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon XC2238N40F80LRABKXUMA1.
IHS
Datasheet110 pages13 years ago
Infineon
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.a.2
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.25
Introduction Date2013-02-07
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Texas InstrumentsS4MF03107SPZQQ1
MCU 16-bit/32-bit TMS470M ARM Cortex M3 RISC 320KB Flash 3.3V 100-Pin LQFP Tray
MCU 16-Bit XC2000 C166SV2 CISC/DSP/RISC 320KB Flash 3.3V/5V 64-Pin LQFP T/R
MCU 16-Bit/32-Bit XC2000 C166 CISC/DSP/RISC 320KB Flash 3.3V/5V 100-Pin LQFP
MCU 32-Bit CY8C52LPxxx ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 1.8V/3.3V/5V 68-Pin QFN EP Tray
MCU 32-Bit CY8C54LPxxx ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 1.8V/3.3V/5V 68-Pin QFN EP Tray
MCU 32-Bit CY8C56LPxxx ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 1.8V/3.3V/5V 68-Pin QFN EP Tray
Descriptions
Descriptions of Infineon XC2238N40F80LRABKXUMA1 provided by its distributors.
IC MCU 16/32B 320KB FLASH 64LQFP / C166SV2 XC22xxN Microcontroller IC 16/32-Bit 80MHz 320KB (320K x 8) FLASH PG-LQFP-64-6
The XC226xN (LQFP-100) and XC223xN (LQFP-64) microcontroller series is based on Infineon's popular and well-established C166 architecture. With a Flash size of up to 320 K and a 80MHz performance, the micro controller is well suited for automotive and motorcycle body applications.