Infineon IPP60R060C7XKSA1
Mosfet, N-Ch, 600V, 35A, To-220 Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPP60R060C7XKSA1
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon IPP60R060C7XKSA1.
IHS
Datasheet15 pages0 years ago
Inventory History
3 month trend:
-0.20%
CAD Models
Download Infineon IPP60R060C7XKSA1 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
Supply Chain
Country of OriginAustria, Germany, Mainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2015-11-30
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Trans MOSFET N-CH 600V 37.9A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube
N-Channel Power MOSFET, SUPERFET® III, Easy Drive, 650 V, 44 A, 67 mΩ, TO-220
255W(Tc) 20V 3.5V@1.2mA 80nC@ 10 V 1N 600V 99m¦¸@ 18A,10V 31A 2.8nF@100V TO-220,TO-220-3 9.45mm
STMicroelectronicsSTP34NM60N
N-channel 600 V, 0.092 Ohm typ., 31.5 A MDmesh II Power MOSFET in TO-220 package
Trans MOSFET N-CH 600V 25A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB
N-Channel Power MOSFET, SUPERFET® II, Easy Drive, 600 V, 29 A, 125 mΩ, TO-220
Descriptions
Descriptions of Infineon IPP60R060C7XKSA1 provided by its distributors.
IPP60R060C7 Series 600 V 35 A 60 mOhm 162 W 68 nC N-Channel MOSFET - TO-220-3
Power Field-Effect Transistor, 35A I(D), 600V, 0.06ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB