Infineon IPA086N10N3GXKSA1
Transistor, Optimos 3 Power Mosfet, N-channel, Normal Level, 100V, 8.6MOHM, 45A
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon IPA086N10N3GXKSA1.
Upverter
Datasheet9 pages15 years ago
IHS
element14 APAC
Inventory History
3 month trend:
-10.46%
CAD Models
Download Infineon IPA086N10N3GXKSA1 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
Footprint
Download
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2009-07-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
InfineonIRF3710PBF
Transistor MOSFET N Channel 100 Volt 57 Amp 3-Pin 3+ Tab TO-220AB
Trans MOSFET N-CH 100V 58A 3-Pin TO-220 Tube
100V, N-Ch, 15.7 mΩ max, Automotive MOSFET, TO-220, OptiMOS™-T, PG-TO220-3, RoHS
NXP SemiconductorsBUK7528-100A,127
Trans MOSFET N-CH 100V 47A Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Rail
Power Field-Effect Transistor, 50A I(D), 1-Element, N-Channel, Metal-oxide Semiconductor FET
Transistor HUF75639P3 N-Channel Power MOSFET 100Volt 56A TO-220AB
Descriptions
Descriptions of Infineon IPA086N10N3GXKSA1 provided by its distributors.
Trans MOSFET N-CH 100V 45A 3-Pin(3+Tab) TO-220FP
45 A 100 V 0.0086 ohm N-CHANNEL Si POWER MOSFET TO-220AB
Power Field-Effect Transistor, 45A I(D), 100V, 0.0086ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
Infineon's 100V OptiMOS™ power MOSFETs offer superior solutions for high efficiency, high power-density SMPS, PG-TO220-3, RoHS
Infineon SCT
MOSFET, N-CH, 100V, 45A, TO-220FP-3; Transistor Polarity: N Channel; Continuous Drain Current Id: 45A; Drain Source Voltage Vds: 100V; On Resistance Rds(on): 0.0075ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs: 10V; Threshold Voltage Vgs: 2.7
Infineon's 100 V OptiMOS™ power MOSFETs offer superior solutions for high efficiency, high power-density SMPS. Compared to the next best technology this family achieves a reduction of 30% in both RDS(on) and FOM (figure of merit).