Infineon IPP50N10S3L16AKSA1
100V, N-Ch, 15.7 mΩ max, Automotive MOSFET, TO-220, OptiMOS™-T, PG-TO220-3, RoHS
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon IPP50N10S3L16AKSA1.
IHS
Datasheet9 pages2 years ago
Datasheet9 pages18 years ago
iiiC
Inventory History
3 month trend:
-0.19%
SymbolFootprint
SnapEDA
Footprint
Download
Introduction Date2008-02-11
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2020-03-15
LTD Date2020-09-15
Related Parts
Trans MOSFET N-CH 100V 54A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube
Trans MOSFET N-CH 100V 64A 3-Pin(3+Tab) TO-220FP
Trans MOSFET N-CH 100V 60A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB
Trans MOSFET N-CH 100V 47A 3-Pin TO-220AB Tube
FDPF085N10A Series 100 V 40 A 8.5 mOhm N-Ch PowerTrench® MOSFET - TO-220F
STMicroelectronicsSTF100N10F7
N-channel 100 V, 0.0068 Ohm typ., 80 A STripFET F7 Power MOSFET in TO-220FP package
Descriptions
Descriptions of Infineon IPP50N10S3L16AKSA1 provided by its distributors.
Infineon SCT
Trans MOSFET N-CH 100V 50A Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube
Power Field-Effect Transistor, 50A I(D), 100V, 0.0209ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
Mosfet, Aec-Q101, N-Ch, 100V, To-220; Transistor Polarity:n Channel; Continuous Drain Current Id:50A; Drain Source Voltage Vds:100V; On Resistance Rds(On):0.0131Ohm; Rds(On) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:1.7V; Power Rohs Compliant: Yes
Summary of Features: N-channel - Enhancement mode; Automotive AEC Q101 qualified; MSL1 up to 260C peak reflow; 175C operating temperature; Green product (RoHS compliant); 100% Avalanche tested | Benefits: highest current capability 180A; low switching and conduction power losses for high thermal efficiency; robust packages with superior quality and reliability; optimized total gate charge enables smaller driver output stages | Target Applications: 48V inverter; 48V DC/DC; HID lighting