Infineon CY8C24423A-24LFXI
SOC Microcontroller 5.25V 32-Pin QFN EP
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon CY8C24423A-24LFXI.
IHS
Datasheet70 pages16 years ago
SHENGYU ELECTRONICS
DigiKey
Supply Chain
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 2 months ago)
Related Parts
MicrochipATMEGA48A-MUR
MCU 8-bit ATmega AVR RISC 4KB Flash 2.5V/3.3V/5V 32-Pin VQFN EP T/R
MicrochipATMEGA48A-MMH
8-bit AVR MCU, 4 KB, 512 Bytes, 20 MHz, 1.8 to 5.5V, VQFN-28, RoHS
MCU 8-bit AVR RISC 4KB Flash 2.5V/3.3V/5V 28-Pin VQFN EP T/R / IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28VQFN
NXP SemiconductorsMC9S08QG4CFKE
8 Bit MCU, S08 Family S08QG Series Microcontrollers, HCS08, 20 MHz, 4 KB, 24 Pins, QFN
NXP SemiconductorsMC9S08QE8CFM
S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-QFN (4x4)
NXP SemiconductorsMC9S08QG8CFKE
S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 24-QFN-EP (4x4)
Descriptions
Descriptions of Infineon CY8C24423A-24LFXI provided by its distributors.
PSoC Mixed-Signal Array 32-Pin QFN
IC MCU 4K FLASH 256B SRAM 32VQFN
Multifunction Peripheral, CMOS
MCU, 8BIT, PSOC1, 24MHZ, MLF-32; Product Range:PSOC 1 Family CY8C24x23A Series Microcontrollers; CPU Speed:24MHz; Program Memory Size:4KB; RAM Memory Size:256Byte; No. of Pins:32Pins; MCU Case Style:MLF; No. of I/O's:24I/O's; Embedded Interface Type:I2C, SPI, UART; Supply Voltage Min:2.4V; Supply Voltage Max:5.25V; MCU Family:PSoC 1; MCU Series:CY8C24x23A; Automotive Qualification Standard:-; RoHS Phthalates Compliant:Yes; MSL:-; SVHC:No SVHC (17-Dec-2015); Base Number:24423; Clock Frequency:48MHz; Controller Family/Series:CY8C24xxx; EEPROM Memory Size:4KB; IC Generic Number:8C24423A; Logic Function Number:8C24423A; MPU Core Size:8bit; No. of PWM Channels:4; No. of Timers:4; Operating Temperature Max:85°C; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; Oscillator Type:External, Internal; Peripherals:ADC, DAC; Program Memory Size:4KB; Supply Voltage Range:2.4V to 5.25V; Termination Type:Surface Mount Device