Idec AYLW49902D-R-24V
Switch Emergency Stop N.C. DPST Mushroom Button 10A 440VAC 220VDC 745.7VA Screw Panel Mount
Datasheet
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Idec AYLW49902D-R-24V.
Master Electronics
Datasheet41 pages11 years ago
Sager Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Electro Sonic
Lectro Components
Inventory History
3 month trend:
-58.14%
Related Parts
Switch Emergency Stop N.O./N.C. SPST/SPST Mushroom Button 10A 440VAC 220VDC 745.7VA Screw Panel Mount
Emergency Stop Switch, DPST, 10A, 24VDC, Screw Terminal, Panel Mount
Pushbutton Switch, SPST, Latched, 8A, 24VDC, Snap On Terminal, Panel Mount
Descriptions
Descriptions of Idec AYLW49902D-R-24V provided by its distributors.
22Mm Emergency-Stop Lighted Rohs Compliant: Yes |Idec AYLW49902D-R-24V
Push-Pull Pushbutton, Red, 40mm Mush