HIROSE ELECTRIC HIF3BA-50D-2.54C
Ribbon Cable Connector Compliant with MIL-C-83503 Standard, -55 ℃ to 85 ℃, RoHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for HIROSE ELECTRIC HIF3BA-50D-2.54C.
Introduction Date1995-11-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 1 year ago)
Related Parts
HIROSE ELECTRICHIF3BB-50D-2.54C
Header Connector, Cable Mount, Plug, 50 Contacts, Socket, 0.100 Pitch, Idc Terminal
TE Connectivity953119-2
Conn Housing RCP 40 POS 2.54mmCrimp STCable Mount Brown Bag
TE Connectivity953119-1
Automotive Connectors 20W Mqs Rcpt Hsg Green |Amp Te Connectivity 953119-1
HIROSE ELECTRICHIF3BA-40D-2.54C
Amphenol Communications Solutions71600-150LF
Quickie IDC Receptacle, Wire to Board connector -Double row - 50 Positions - 2.54 mm (0.1 in.)
Descriptions
Descriptions of HIROSE ELECTRIC HIF3BA-50D-2.54C provided by its distributors.
Hirose SCT
CONN RCPT HSG 50POS 2.54MM / 50 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.100" (2.54mm)
Conn Housing SKT 50 POS 2.54mm ST Cable Mount Individual
Board Connector, 50 Contact(s), 2 Row(s), Female, 0.1 inch Pitch, Crimp Terminal, Locking, Black Insulator, Socket
Receptacle 2 50pin Female Socket , 68.04mm*6mm*7.2mm