HIROSE ELECTRIC HIF3BA-14D-2.54C
Ribbon Cable Connector Compliant with MIL-C-83503 Standard, -55 ℃ to 85 ℃, RoHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for HIROSE ELECTRIC HIF3BA-14D-2.54C.
IHS
Datasheet1 page7 years ago
Sager Electronics
Hirose SCT
Supply Chain
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Amphenol Communications Solutions71600-314LF
Quickie IDC Receptacle, Wire to Board connector -Double row - 14 Positions - 2.54 mm (0.1 in.)
TE Connectivity1379102-1
2.54mm 2x9P 9 2 2.54mm Without a buckle P=2.54mm Housings (Wire To Board / Wire To Wire ) ROHS
HIROSE ELECTRICA3B-10D-2C
Conn Housing RCP 10 POS 2mm Crimp ST Cable Mount Black Bag Automotive
HIROSE ELECTRICHIF3BA-16D-2.54C
Amphenol Communications Solutions71600-214LF
Conn IDC Connector RCP 14 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Tube
Descriptions
Descriptions of HIROSE ELECTRIC HIF3BA-14D-2.54C provided by its distributors.
Hirose SCT
Conn Housing RCP 14 POS 2.54mm Crimp ST Cable Mount
Headers & Wire Housings 14P IDC RIBB CBL CON HOUSING CRIMP WIRE
Board Connector, 14 Contact(s), 2 Row(s), Female, 0.1 inch Pitch, Crimp Terminal, Locking, Black Insulator, Socket
CONN HOUSING, RCPT, 14POS, 2ROW, 2.54MM
Receptacle 2 14pin Female Socket , 22.35mm*6mm
CONN SHELL,14 PIN,KEYED,FEM,DUAL
Conn Housing, Rcpt, 14Pos, 2Row, 2.54Mm; Pitch Spacing:2.54Mm; No. Of Contacts:14Contacts; Gender:receptacle; Product Range:hif3B Series; Contact Termination Type:-; No. Of Rows:2Rows; Contact Plating:-; Contact Material:-; Svhc:no Rohs Compliant: Yes