HIROSE ELECTRIC HIF3BA-16D-2.54C
Ribbon Cable Connector Compliant with MIL-C-83503 Standard, -55 ℃ to 85 ℃, RoHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for HIROSE ELECTRIC HIF3BA-16D-2.54C.
IHS
Datasheet1 page7 years ago
Sager Electronics
Hirose SCT
Supply Chain
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 1 year ago)
Related Parts
Conn; Cable Socket; 20 Pos; CB; Preassembled; IDC Ribbon Cable/D89 Ser; Gold Plate
HIROSE ELECTRICHIF3BA-14D-2.54C
HIROSE ELECTRICHIF3BA-20D-2.54C
Connector IDC Connector Socket 16 Position 2.54mm IDT Right Angle Cable Mount
TE Connectivity1-215919-6
Board Connector, 16 Contact(s), 2 Row(s), Female, IDC Terminal, Gray Insulator, Receptacle
Conn IDC Connector SKT 16 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount
Descriptions
Descriptions of HIROSE ELECTRIC HIF3BA-16D-2.54C provided by its distributors.
Hirose SCT
Conn Housing RCP 16 POS 2.54mm Crimp ST Cable Mount Black Bag
Headers & Wire Housings 16P IDC RIBB CBL CON HOUSING CRIMP WIRE
Board Connector, 16 Contact(s), 2 Row(s), Female, 0.1 inch Pitch, Crimp Terminal, Locking, Black Insulator, Socket
CONN HOUSING 16POS 2.54MM DUAL