HIROSE ELECTRIC DF20A-50DS-1C
50 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Beige 0.039 (1.00mm)"
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for HIROSE ELECTRIC DF20A-50DS-1C.
IHS
Datasheet8 pages5 years ago
Electro Sonic
Master Electronics
TME
Sager Electronics
Inventory History
3 month trend:
-99.55%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
TraceParts
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.40
Introduction Date2000-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
1.00mm Pitch, Pico-Clasp Receptacle Crimp Housing, Dual Row, Positive Lock, 50 Circuits, White
1.00mm Pitch, Pico-Clasp Receptacle Crimp Housing, Dual Row, Positive Lock, 40 Circuits, White
1.00mm Pitch, Pico-Clasp Receptacle Crimp Housing, Dual Row, Positive Lock, 20 Circuits, White
TE Connectivity2178710-4
4 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin
TE Connectivity215079-8
CONN RCPT 8POS 0.1 TIN PCB / 8 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin
CONN RCPT 6POS 0.1 TIN PCB / 6 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin
Descriptions
Descriptions of HIROSE ELECTRIC DF20A-50DS-1C provided by its distributors.
[Signalbee ] 1.0Mm Pitch Double Rows Low Profile Board-To-Cable Connectors |Hirose/hrs DF20A-50DS-1C
1mm 2x25P 25 2 Without a buckle P=1mm Housings (Wire To Board / Wire To Wire ) ROHS
Conn Housing SKT 50 POS 1mm Crimp ST Cable Mount Embossed T/R
Headers & Wire Housings Housing SKT 50 POS 1 mm ST
SOCKET HOUSING, 50WAY; Pitch Spacing:1mm; No. of Contacts:50Contacts; Gender:Receptacle; Product Range:-; Contact Termination Type:Crimp; No. of Rows:2Rows; Contact Plating:Gold Plated Contacts; Contact Material:Phosphor