HIROSE ELECTRIC DF20A-30DS-1C
[SignalBee™]1.0mm Pitch Double Rows Low Profile Board-to-Cable Connector, -35 ℃ to 85 ℃, RoHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for HIROSE ELECTRIC DF20A-30DS-1C.
IHS
Datasheet8 pages5 years ago
Future Electronics
element14 APAC
Newark
Sager Electronics
Inventory History
3 month trend:
-9.14%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
TraceParts
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Connector Housing, Pico-Clasp 501189, Receptacle, 30 Ways, 1 mm, 501193 Crimp Terminal
Conn Housing RCP 30 POS 1mm Crimp ST Cable Mount Gray Pico-Clasp™ Bag
1.00mm Pitch, Pico-Clasp Receptacle Crimp Housing, Dual Row, Positive Lock, 20 Circuits, White
TE Connectivity2178710-4
4 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin
TE Connectivity1734248-5
Conn FPC Connector SKT 5 POS 1mm Solder ST SMD Tape
CONN RCPT 4POS 0.1 TIN PCB / 4 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin
Descriptions
Descriptions of HIROSE ELECTRIC DF20A-30DS-1C provided by its distributors.
Hirose SCT
1mm 2x15P 15 2 Without a buckle P=1mm Housings (Wire To Board / Wire To Wire ) ROHS
Conn Housing RCP 30 POS 1mm Crimp ST Cable Mount Embossed T/R
CONN RCPT HSG 30POS 1.00MM / 30 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Beige 0.039" (1.00mm)
30 CONTACT(S) FEMALE TWO PART BOARD CONNECTOR CRIMP SOCKET
Headers & Wire Housings Housing SKT 30 POS 1 mm ST
30 Position Dual Row Crimp Socket
SOCKET HOUSING, 30WAY; Pitch Spacing: 1mm; No. of Contacts: 30Contacts; Gender: Receptacle; Product Range: DF20 Series; Contact Termination Type: Crimp; No. of Rows: 2Rows; Contact Plating: Gold Plated Contacts; Contact Materia
Wire-Board Connector, Socket, 30 Position, 1Mm; Rango De Producto:Serie Df20; Tipo De Terminación Del Contacto:Crimpado; Género:Receptáculo Eléctrico; Núm. De Contactos:30; Espaciado, Paso:1Mm; Contacto, Chapado:Dorado |Hirose/hrs DF20A-30DS-1C