EPCOS B41252A9158M000
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1500UF 100V 22X45 SNAP IN
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for EPCOS B41252A9158M000.
IHS
Datasheet21 pages13 years ago
Newark
Ciiva
Inventory History
3 month trend:
-25.18%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
561
Authorized Distributors
3
Capacitance
1.5 mF
1.5 mF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
100
Radial
Voltage Rating (DC)
100 V
100 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
2000 hours
3000 hours
Ripple Current
2.18 A
1.99 A
Height - Seated (Max)
46.99 mm
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
United Chemi-ConEKMH101VSN152MQ40T
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 100V, 20% +Tol, 20% -Tol, 1500uF
United Chemi-ConESMH101VSN152MP35T
PanasonicECO-S2AP152EL
Cap Aluminum 1500uF 100V 20% (35 X 20mm) Snap-In 10mm 0.177 Ohm 1500mA 2000h 85°C Bulk
PanasonicECO-S1KP152DL
Cap Aluminum 1500uF 80V 20% (30 X 20mm) Snap-In 10mm 0.199 Ohm 1400mA 2000h 85C Bulk
United Chemi-ConEKMH101VSN152MA25S
Yageo GroupESH158M035AM7AA
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR ESH 35V 1500muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
Descriptions
Descriptions of EPCOS B41252A9158M000 provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 100V, 20% +Tol, 20% -Tol, 1500uF, Through Hole Mount
ALUMINUM ELECTROLYTIC SNAP-IN 1500 UF 100 V
1.5mF 100V ¡À20% 10mm 2000h 2.18A , 22mm*45mm*45mm
Cap, Alu Elec, 1500Uf, 100V, Snap-In; Capacitance:1500Μf; Voltage(Dc):100V; Voltage(Ac):-; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Snap-In; Lifetime @ Temperature:2000 Hours @ 105°C; Polarity:Polar; Product Diameter:22Mm Rohs Compliant: Yes |EPCOS (TDK) B41252A9158M000