Eaton UP2B-150-R
Inductor Power Wirewound 15.43u(OCL)H/15uH 20% 100KHz Ferrite 3.5A 41mOhm DCR T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton UP2B-150-R.
IHS
Datasheet7 pages10 years ago
Datasheet7 pages19 years ago
Datasheet6 pages18 years ago
element14 APAC
Newark
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
+71.46%
CAD Models
Download Eaton UP2B-150-R symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginPhilippines
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2005-07-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Ind Power Wirewound 15uH 20% 100KHz 20Q-Factor Ferrite 4.3A T/R
Inductor Power Unshielded Wirewound 15uH 20% 100KHz 28Q-Factor Ferrite 4.5A 0.034Ohm DCR T/R
Inductor Power Unshielded Wirewound 15uH 20% 100KHz 28Q-Factor Ferrite 4.5A 0.034Ohm DCR Automotive T/R
TAIYO YUDENNS10165T150MNV
Inductor Power Shielded Wirewound 15uH 20% 100KHz 3.84A 0.0336Ohm DCR Automotive T/R
Inductor Power Unshielded Wirewound 15uH 20% 100KHz 4A 0.036Ohm DCR T/R
TAIYO YUDENNS10145T150MNV
Ind Power Shielded Wirewound 15uH 20% 100KHz Ferrite 3A Embossed T/R
Descriptions
Descriptions of Eaton UP2B-150-R provided by its distributors.
UP Series 15 uH ±20 % 3.5 A 41 mOhm Unshielded Wirewound Power Inductor
General Purpose Inductor, 15uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD
INDUCTOR, POWER; Inductor Type:Power Inductor; Series:UNI-PAC; Inductance:15.43µH; Tolerance, Inductance:± 20%; Resistance:0.041ohm; DC Current Max:2.4A; Case Style:SMD; Core Material:Ferrite