Eaton HCM0503-R35-R
Inductor Power Shielded Wirewound 0.35uH/0.22uH 20% 100KHz Powdered Iron 16.6A 0.0043Ohm DCR T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton HCM0503-R35-R.
IHS
Datasheet7 pages5 years ago
Datasheet7 pages11 years ago
Sager Electronics
Master Electronics
Inventory History
3 month trend:
-7.99%
CAD Models
Download Eaton HCM0503-R35-R symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2011-11-30
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Inductor Power Shielded Wirewound 0.35uH 20% 100KHz Metal 16.6A 0.00429Ohm DCR T/R
Ind Power Shielded Wirewound 0.33uH 20% 100KHz Carbonyl Powder 20A T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 0.33uH 20% 100KHz Iron 20A 0.0039Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 0.33uH 20% 100KHz Iron 18A 0.0034Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 0.33uH 20% 200KHz 20A 0.0039Ohm DCR T/R
Ind Power Shielded 82nH/350nH 20% 100KHz Ferrite 38A/17A Embossed Plastic T/R
Descriptions
Descriptions of Eaton HCM0503-R35-R provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 0.35uH, 20%, 1 Element, Iron Powder-Core, SMD, 2020
HCM0503 Series 0.35 uH ±20 % 16.6 A 4.29 mO Shielded Surface Mount Inductor
FIXED IND 350NH 16.6A 4.29 MOHM
100KHz 14.9A 16.6A 350nH 4.29m¦¸ ¡À20% 2020 5.15mm*5.1mm*3mm
HCM0503 2020 (5050Metric) 0.203Lx0.201W 5.15mmx5.10mm 350nH
IND HC 0.35UH 14.9A MOLDED 2PADS SMT
POWER INDUCTORS-SMD 0.35UH 14.9A SMD HIGH CURRENT