Diodes Inc. SBRT40M80CTB-13
Rectifier Diode Super Barrier Rectifier 80V 40A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Diodes Inc. SBRT40M80CTB-13.
IHS
Datasheet5 pages10 years ago
Diodes Inc SCT
Inventory History
3 month trend:
-35.34%
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.80
Introduction Date2016-04-29
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Rectifier Diode Switching 800V 25A 3-Pin(2+Tab) D2PAK Tube
Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 1 Element, 20A, 45V V(RRM), Silicon, TO-263AB
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 16A, 200V V(RRM), Silicon, TO-263AC
Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 1 Element, 15A, 45V V(RRM), Silicon, TO-263AB
Diodes Inc.SBR30A100CTB
Diode Super Barrier Rectifier 100V 30A 3-Pin(2+Tab) D2PAK Tube
Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 1 Element, 15A, 60V V(RRM), Silicon, TO-263AB
Descriptions
Descriptions of Diodes Inc. SBRT40M80CTB-13 provided by its distributors.
Schottky Rectifier, 80 V, 40 A, Dual Common Cathode, TO-263AB (D2PAK), 3 Pins, 720 mV
Rectifier Diode, 1 Phase, 2 Element, 20A, 80V V(RRM), Silicon, TO-263AB
Schottky Rectifier, 80V, 40A, D2Pak Rohs Compliant: Yes |Diodes Inc. SBRT40M80CTB-13