Infineon CY7C1049CV33-12ZSXA
SRAM Chip Async Single 3.3V 4M-Bit 512K x 8 12ns 44-Pin TSOP-II Tray
Obsolete
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon CY7C1049CV33-12ZSXA.
IHS
Datasheet15 pages22 years ago
iiiC
Factory Futures
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
74,644
Authorized Distributors
0
Case/Package
TSOP
TSOP
Number of Pins
44
Memory Type
RAM, SDR, SRAM - Asynchronous
RAM, SDR, SRAM - Asynchronous
Density
4 Mb
4 Mb
Address Bus Width
19 b
19 b
Access Time
12 ns
12 ns
Frequency
Interface
Parallel
Parallel
Min Supply Voltage
3 V
3 V
3 V
Max Supply Voltage
3.6 V
3.6 V
3.6 V
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.b.2.a
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.32.00.41
Introduction Date2002-04-25
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2017-07-05
LTD Date2018-07-02
Related Parts
Alliance MemoryAS7C34096A-12TIN
AS7C34096A Series 4 Mbit (512 K x 8) 3.3 V 12 ns CMOS Static RAM - TSOP 11-44
3.3V 512K x 8 Asynchronous Static RAM Center Power & GND Pinout
Alliance MemoryAS7C34096A-12TCN
Alliance MemoryAS7C34096A-10TIN
AS7C34096A Series 4-Mbit (512 K x 8) 3.3 V 10 ns CMOS Static RAM - TSOP -11-44
Descriptions
Descriptions of Infineon CY7C1049CV33-12ZSXA provided by its distributors.