Cornell Dubilier SLPX332M050C1P3
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 3300uF 50V 20% 85C
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Cornell Dubilier SLPX332M050C1P3.
Master Electronics
Datasheet9 pages4 years ago
Datasheet9 pages6 years ago
Sager Electronics
New Yorker Electronics
Farnell
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-55.32%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
6,754
Authorized Distributors
6
Capacitance
3.3 mF
3.3 mF
3.3 mF
Mount
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
50 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
141 mΩ
Life (Hours)
3000 hours
3000 hours
Ripple Current
2.38 A
2.38 A
2.38 A
Height - Seated (Max)
24.9936 mm
27.0002 mm
27.0002 mm
Related Parts
Cornell DubilierSLP332M063E3P3
CAPACITOR;ALUMINUM ELECTROLYTIC;CAP 3300UF;TOL20%;SNAP IN;VOL-RTG 63V;30X30
Cornell DubilierSLP332M050C3P3
CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, CAP 3300UF, TOL20%, SNAP IN, 50V, 25X30
Cornell Dubilier381LX332M035H012
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 381LX 35V 3300muF ±20% 0.866Dia 22.00mm
KYOCERA AVXLLS1H332MELA
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LLS 50V 3300muF 卤20% 0.984Dia 25.00mm
KYOCERA AVXLLS1J332MELB
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LLS 63V 3300muF ±20% 1.181Dia 30.00mm
NichiconLLS1J332MELZ
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LLS 63V 3300muF ±20% 0.866Dia 22.00mm
Descriptions
Descriptions of Cornell Dubilier SLPX332M050C1P3 provided by its distributors.
Capacitor;Aluminum Electrolytic;Cap 3300uF;Tol20%;Snap In;Vol-Rtg 50V;25X25 | Cornell-Dubilier SLPX332M050C1P3
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, 3300uF, Through Hole Mount
Cap Aluminum Lytic 3300uF 50V 20% (25 X 25mm) Snap-In 10mm 0.141 Ohm 2.38A 3000h 85C
Aluminum Electrolytic Capacitor 3300Uf, 50V, 20%, Snap-In; Rango De Producto:Serie Lpx; Capacidad:3300Μf; Tolerancia, Capacitancia:± 20%; Tensión Nominal:50V; Diámetro:25Mm; Resistencia Esr:0.141Ohm; Altura:25Mm; Núm. De Contactos:2 |Cornell Dubilier SLPX332M050C1P3
CAPACITOR ALUM ELEC 3300UF, 50V, SNAP-IN; CAPACITOR ALUM ELEC 3300UF, 50V, SNAP-IN; Capacitance:3300µF; Capacitance Tolerance:± 20%; Voltage Rating:50V; ESR:0.141ohm; Life Time @ Temperature:3000 hours @ 85°C; Height:25mm; Diameter:25mm; Capacitor Case Style:CAN