Cornell Dubilier 380LX332M063J022
Cap Aluminum Lytic 3300uF 63V 20% (25 X 30mm) Snap-In 10mm 0.106 Ohm 3130mA 3000h 85C
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Cornell Dubilier 380LX332M063J022.
Master Electronics
Datasheet12 pages3 years ago
Datasheet12 pages6 years ago
New Yorker Electronics
Sager Electronics
Newark
Electro Sonic
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
2,962
Authorized Distributors
4
Capacitance
3.3 mF
3.3 mF
3.3 mF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
63 V
63 V
63 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
106 mΩ
Life (Hours)
3000 hours
3000 hours
Ripple Current
3.13 A
2.74 A
2.74 A
Height - Seated (Max)
32.004 mm
32.004 mm
32.004 mm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.40
Introduction Date2002-01-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Cornell DubilierSLPX332M080C7P3
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR SLPX 80V 3300muF ±20% 0.984Dia 25.00mm
NichiconLLS1K332MELB
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LLS 80V 3300muF ±20% 1.181Dia 30.00mm
PanasonicECOS1KP332DA
Cap Aluminum 3300uF 80V 20% (30 X 30mm) Snap-In 10mm 0.085 Ohm 3210mA 3000h 85°C Bulk
Cornell DubilierSLPX332M080E3P3
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR SLPX 80V 3300muF ±20% 1.181Dia 30.00mm
Cornell DubilierSLPX332M080A9P3
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR SLPX 80V 3300muF ±20% 0.866Dia 22.00mm
PanasonicECOS1KP332BA
Cap Aluminum 3300uF 80V 20% (22 X 50mm) Snap-In 10mm 0.085 Ohm 3210mA 3000h 85°C Bulk
Descriptions
Descriptions of Cornell Dubilier 380LX332M063J022 provided by its distributors.
380LX Series 3300 uF 63 V ±20 % Snap-In Aluminum Electrolytic Capacitor
Capacitors, Aluminum Electrolytic, Snap In 3300uF 63V 20% | Cornell-Dubilier 380LX332M063J022
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 63V, 20% +Tol, 20% -Tol, 3300uF, Through Hole Mount
Cap 3300uF 63VDC 20% 25 X 30mm Snap-In 10mm 0.11 Ohm 4100mA 3000 hr
Aluminum Electrolytic Capacitor, 3300Uf, 63V; Capacitance:3300Μf; Voltage(Dc):63V; Voltage(Ac):-; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Snap-In; Lifetime @ Temperature:3000 Hours @ 85°C; Polarity:Polar; Product Height:30Mmrohs Compliant: Yes |Cornell Dubilier 380LX332M063J022