Coilcraft MLC1240-901MLB
General Purpose Inductor, 0.9uH, 20%, 1 Element, Iron-Core, SMD, 4441
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft MLC1240-901MLB.
IHS
Datasheet3 pages4 years ago
Coilcraft Direct
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
144
Authorized Distributors
0
Inductance
900 nH
900 nH
Tolerance
20 %
20 %
Current Rating
Shielding
Shielded
Shielded
DC Resistance (DCR)
2.83 mΩ
2.83 mΩ
Q Factor
Test Frequency
100 kHz
100 kHz
Supply Chain
Country of OriginSingapore, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2005-11-10
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
General Purpose Inductor, 0.9uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 1919
Inductor Power Shielded Wirewound 820nH 20% 100KHz Iron 31A 2.3mOhm DCR T/R
General Purpose Inductor, 0.9uH, 20%, 1 Element, Iron-Core, SMD, 5452
Inductor Power Shielded/Molded Wirewound 0.82uH 20% 100KHz Powdered Iron 15A 0.0055Ohm DCR T/R
Ind Power Shielded Wirewound 0.82uH 20% 100KHz Carbonyl Powder 13A T/R
Descriptions
Descriptions of Coilcraft MLC1240-901MLB provided by its distributors.
Power inductor, shielded, 20% tol, SMT, RoHS