Coilcraft MLC1240-901MLC
SHIELDED POWER NDUCTOR General Purpose Inductor, 0.9uH, 20%, 1 Element, Iron-Core, SMD, 4441
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft MLC1240-901MLC.
IHS
Datasheet3 pages4 years ago
Coilcraft Direct
Newark
Inventory History
3 month trend:
-4.78%
CAD Models
Download Coilcraft MLC1240-901MLC symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginSingapore, USA
Introduction Date2005-11-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
General Purpose Inductor, 0.9uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 1919
Inductor Power Shielded Wirewound 820nH 20% 100KHz Iron 31A 2.3mOhm DCR T/R
General Purpose Inductor, 0.9uH, 20%, 1 Element, Iron-Core, SMD, 5452
Inductor Power Shielded/Molded Wirewound 0.82uH 20% 100KHz Powdered Iron 15A 0.0055Ohm DCR T/R
Ind Power Shielded Wirewound 0.82uH 20% 100KHz Carbonyl Powder 13A T/R
Descriptions
Descriptions of Coilcraft MLC1240-901MLC provided by its distributors.
Fixed Inductors MLC12xx Shld Power 0.9 uH 20 % 16.3 A
Power inductor, shielded, 20% tol, SMT, RoHS
INDUCTOR, PWR, 900NH,16.3A,20%,108MHZ