Coilcraft 0805HT-R39TGLB
General Purpose Inductor, 0.39uH, 2%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0805
Obsolete
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
Farnell0805HT-R39TGLB05Cut Tape
9h
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft 0805HT-R39TGLB.
IHS
Datasheet2 pages3 years ago
Coilcraft Direct
Newark
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
0
Authorized Distributors
1
Inductance
390 nH
390 nH
Tolerance
2 %
2 %
Current Rating
200 mA
Shielding
Unshielded
Unshielded
DC Resistance (DCR)
2.8 Ω
2.8 Ω
Q Factor
30
Test Frequency
100 MHz
100 MHz
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Vietnam
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2005-04-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2021-03-01
LTD Date2021-03-01
Related Parts
Inductor RF Chip Wirewound 390nH 2% 100MHz 30Q-Factor 80mA 6.2Ohm DCR 0603 Paper T/R
General Purpose Inductor, 0.39uH, 2%, 1 Element, Wirewound-Core, Reflow soldering, 1608/0603
Ind Chip Unshielded Wirewound 390nH 2% 100MHz 27Q-Factor Ceramic 100mA 0603 T/R
Inductor RF Chip Wirewound 390nH 2% 100MHz 35Q-Factor Ceramic 290mA 1.5Ohm DCR 0805 T/R
General Purpose Inductor, 0.39uH, 2%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 1008
General Purpose Inductor, 0.39uH, 2%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0603
Descriptions
Descriptions of Coilcraft 0805HT-R39TGLB provided by its distributors.
RF inductor, ceramic core, 2% tol, SMT, RoHS
INDUCTOR, RF, 390NH, 2%, 675MHZ, SMD
INDUCTOR, 390NH, 2%, 675MHZ, RF, SMD; Inductance: 390nH; Product Range: 0805HT Series; DC Current Rating: 200mA; High Frequency Inductor Case: 0805 [2012 Metric]; Inductor Construction: Wirewound; DC Resistance Max: 2.8ohm; In