Coilcraft 0805HQ-5N6XJLC
General Purpose Inductor, 0.0056uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0805
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft 0805HQ-5N6XJLC.
IHS
Datasheet2 pages3 years ago
Newark
Inventory History
3 month trend:
+27.38%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
12,152
Authorized Distributors
3
Inductance
5.6 nH
5.6 nH
Tolerance
5 %
5 %
Current Rating
Shielding
Unshielded
Unshielded
DC Resistance (DCR)
35 mΩ
35 mΩ
Q Factor
98
Test Frequency
250 MHz
250 MHz
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Ind Chip Wirewound 5.6nH 5% 250MHz 98Q-Factor Ceramic 1.6A 0805 T/R
General Purpose Inductor, 0.0058uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0402
General Purpose Inductor, 0.0056uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0603
Descriptions
Descriptions of Coilcraft 0805HQ-5N6XJLC provided by its distributors.
RF inductor, ceramic core, 5% tol, SMT, RoHS
Surface Mount High Frequency Inductor, AEC-Q200 0805HQ Series, 5.6 nH, 5%, 0805 [2012 Metric] RoHS Compliant: Yes
GENERAL PURPOSE INDUCTOR RoHS Compliant Contains Lead WRAPAROUND Fixed Inductor 125C 6GHz 35mOhm 5.6nH
RF Inductors - SMD 0805 5.6nH Unshld 5% 1.6A 35mOhms AECQ2
INDUCTOR, 5.6NH, 5%, 6GHZ, RF, SMD; Inductance: 5.6nH; Product Range: 0805HQ Series; DC Current Rating: 1.6A; High Frequency Inductor Case: 0805 [2012 Metric]; Indu; Available until stocks are exhausted Alternative available