Coilcraft 0805HQ-5N6XJEC
General Purpose Inductor, 0.0056uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0805
Production
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
Coilcraft Direct0805HQ-5N6XJEC2,4401Tape & Reel (7 in.)
31m
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft 0805HQ-5N6XJEC.
IHS
Datasheet2 pages3 years ago
Newark
Inventory History
3 month trend:
+39.66%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
2,440
Authorized Distributors
1
Inductance
5.6 nH
5.6 nH
Tolerance
5 %
5 %
Current Rating
Shielding
Unshielded
Unshielded
DC Resistance (DCR)
35 mΩ
35 mΩ
Q Factor
98
Test Frequency
250 MHz
250 MHz
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Vietnam
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2012-01-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Coilcraft 0805HQ-5N6XJEC provided by its distributors.
RF inductor, ceramic core, 5% tol, SMT, RoHS Halogen Free
INDUCTOR, 5.6NH, 5%, 6GHZ, RF, SMD; Inductance:5.6nH; Product Range:0805HQ Series; DC Current Rating:1.6A; High Frequency Inductor Case:0805 [2012 Metric]; Inductor Construction:Wirewound; DC Resistance Max:0.035ohm; Inductance Tolerance:± 5%; Self Resonant Frequency Min:6.1GHz; SVHC:No SVHC (15-Jan-2019); Automotive Qualification Standard:AEC-Q200; Inductor Case Style:0805 [2012 Metric]