Coilcraft 0805CS-681XJLC
General Purpose Inductor, 0.68uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0805
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft 0805CS-681XJLC.
Coilcraft Direct
Inventory History
3 month trend:
-76.33%
Stock
28,171
Authorized Distributors
1
Inductance
680 nH
680 nH
Tolerance
5 %
5 %
Current Rating
190 mA
DC Resistance (DCR)
2.2 Ω
2.2 Ω
Q Factor
23
Test Frequency
25 MHz
250 MHz
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China, Singapore, Vietnam
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2002-12-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
General Purpose Inductor, 0.68uH, 5%, 1 Element, Wirewound-Core, Reflow soldering, 2015/0805
General Purpose Inductor, 0.68uH, 5%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 0805
Wirewound Inductor, 680 nH, 2.05 ohm, 300 MHz, 190 mA, 0805 [2012 Metric], AISC-0805 Series
General Purpose Inductor, 0.68uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0603
Inductor RF Chip Wirewound 680nH 5% 10MHz 35Q-Factor Ferrite 130mA 2.21Ohm DCR 0805 T/R
Descriptions
Descriptions of Coilcraft 0805CS-681XJLC provided by its distributors.
GENERAL PURPOSE INDUCTOR RoHS Compliant Active Contains Lead Fixed Inductor 125C 310MHz 2.2Ohm 680nH
RF inductor, ceramic core, 5% tol, SMT, RoHS