Coilcraft 0603HL-681XJRC
General Purpose Inductor, 0.68uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0603
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft 0603HL-681XJRC.
Newark
Datasheet2 pages4 years ago
Datasheet2 pages14 years ago
Inventory History
3 month trend:
-14.56%
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Vietnam
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2012-02-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Inductor RF Wirewound 0.68uH 5% 25.2MHz 45Q-Factor Ceramic 0.4A 1.55Ohm DCR 1008 T/R
General Purpose Inductor, 0.68uH, 5%, 1 Element, Wirewound-Core, Reflow soldering, 2520/1008
General Purpose Inductor, 0.68uH, 5%, 1 Element, Wirewound-Core, Reflow soldering, 2015/0805
General Purpose Inductor, 0.68uH, 5%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 0805
Inductor RF Wirewound 0.68uH 5% 25MHz 45Q-Factor Ceramic 0.4A 1.47Ohm DCR 1008 T/R
General Purpose Inductor, 0.68uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0805
Descriptions
Descriptions of Coilcraft 0603HL-681XJRC provided by its distributors.
RF inductor, ceramic core, 5% tol, SMT, RoHS, halogen f
25MHz 310MHz 260mA 12 680nH 1.8¦¸ ¡À5% 0603 1.8mm*1.19mm*1.19mm
Surface Mount High Frequency Inductor, 0603HL Series, 680 nH, 5%, 0603 [1608 Metric], 310 MHz RoHS Compliant: Yes
INDUCTOR, 680NH, 5%, 310MHZ, RF, SMD; Inductance: 680nH; Product Range: 0603HL Series; DC Current Rating: 260mA; High Frequency Inductor Case: 0603 [1608 Metric]; Inductor Construction: Wirewound; DC Resistance Max: 1.8ohm; Inductance Tolerance: ± 5%; Self Resonant Frequency Min: 310MHz; SVHC: No SVHC (15-Jan-2019); Inductor Case Style: 0603 [1608 Metric]