Coilcraft 0805CS-681XJLB
General Purpose Inductor, 0.68uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0805
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft 0805CS-681XJLB.
Newark
Inventory History
3 month trend:
-22.88%
Stock
28,880
Inductance
680 nH
680 nH
680 nH
Tolerance
5 %
5 %
5 %
Current Rating
190 mA
DC Resistance (DCR)
2.2 Ω
2.2 Ω
2.2 Ω
Q Factor
23
Test Frequency
25 MHz
25 MHz
25 MHz
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China, Singapore, Vietnam
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2002-12-09
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2021-03-01
LTD Date2021-03-01
Related Parts
General Purpose Inductor, 0.68uH, 5%, 1 Element, Wirewound-Core, Reflow soldering, 2015/0805
General Purpose Inductor, 0.68uH, 5%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 0805
Wirewound Inductor, 680 nH, 2.05 ohm, 300 MHz, 190 mA, 0805 [2012 Metric], AISC-0805 Series
Ind RF Chip Shielded Multi-Layer 680nH 5% 25MHz 25Q-Factor Ferrite 150mA 0805
Descriptions
Descriptions of Coilcraft 0805CS-681XJLB provided by its distributors.
RF inductor, ceramic core, 5% tol, SMT, RoHS
Surface Mount High Frequency Inductor, AEC-Q200 0805CS Series, 680 nH, 5%, 0805 [2012 Metric] RoHS Compliant: Yes
INDUCTOR, 680NH, 5%, 310MHZ, RF, SMD; Inductance: 680nH; Product Range: 0805CS Series; DC Current Rating: 190mA; High Frequency Inductor Case: 0805 [2012 Metric]; I; Available until stocks are exhausted Alternative available