Coilcraft 0402CS-40NXJLU
General Purpose Inductor, 0.04uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0402
Obsolete
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
Farnell0402CS-40NXJLU05Cut Tape
10h
Summit Electronics0402CS-40NXJLUContact
>1wk
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft 0402CS-40NXJLU.
Newark
Datasheet2 pages5 years ago
Datasheet2 pages13 years ago
Coilcraft Direct
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Vietnam
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2004-12-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2021-07-02
LTD Date2021-12-31
Related Parts
Wurth Elektronik744765140A
250MHz 2.24GHz 320mA 26@250MHz 40nH 438m¦¸ ¡À5% 0402 1mm*550¦Ìm*600¦Ìm
Inductor RF Wirewound 0.039uH 5% 250MHz 25Q-Factor Ceramic 0.32A 0.55Ohm DCR 0402 T/R
General Purpose Inductor, 0.039uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0402
Inductor RF Wirewound 0.036uH 5% 250MHz 26Q-Factor Ceramic 0.32A 0.4Ohm DCR 0402 T/R
Wurth Elektronik744765139A
250MHz 2.1GHz 320mA 25@250MHz 39nH 550m¦¸ ¡À5% 0402 1mm*550¦Ìm*600¦Ìm
General Purpose Inductor, 0.036uH, 5%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0402
Descriptions
Descriptions of Coilcraft 0402CS-40NXJLU provided by its distributors.
Surface Mount High Frequency Inductor, AEC-Q200 0402CS Series, 40 nH, 5%, 0402 [1005 Metric] RoHS Compliant: Yes
RF inductor, ceramic core, 5% tol, SMT, RoHS
INDUCTOR, 40NH, 5%, 2.24GHZ, RF, SMD; Inductance: 40nH; Product Range: 0402CS Series; DC Current Rating: 320mA; High Frequency Inductor Case: 0402 [1005 Metric]; In; Available until stocks are exhausted Alternative available