Bourns SRN6045TA-680M
General Purpose Inductor, 68uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 2424
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns SRN6045TA-680M.
IHS
Datasheet4 pages6 years ago
element14 APAC
Newark
Electro Sonic
JRH Electronics
Inventory History
3 month trend:
-8.01%
CAD Models
Download Bourns SRN6045TA-680M symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2016-07-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Ind Power Semi-Shielded Wirewound 68uH 20% 100KHz Ferrite 900mA T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 68uH 20% 100KHz Ferrite 1A 372mOhm DCR 2424
TAIYO YUDENNRS6045T680MMGK
Inductor Power Shielded Wirewound 68uH 20% 100KHz Ferrite 0.95A 0.3952Ohm DCR 2424 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 68uH 20% 100KHz Ferrite 1.1A 0.39Ohm DCR 2424 T/R
Inductor, ferrite,68Uh,10+% Tol,10-% Tol Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. RLB0912-680KL
Inductor Power Unshielded Wirewound 68uH 10% 1KHz 24Q-Factor Ferrite 1.2A 0.24Ohm DCR T/R
Descriptions
Descriptions of Bourns SRN6045TA-680M provided by its distributors.
Fixed Inductor Nonstandard 68µH ±20% 1.1A 305mΩ 10MHz 15@1MHz
SRN6045TA Series Semi-shielded Power Inductor 68uH ±20% Surface Mount T/R
Avnet Japan
Inductor, 68Uh, Semishielded, 1.1A; Inductance:68Μh; Rms Current (Irms):1.1A; Inductor Construction:Semishielded; Saturation Current (Isat):1.6A; Product Range:Srn6045Ta Series; Inductor Case/Package:-; Dc Resistance Max:0.305Ohm Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. SRN6045TA-680M