Bourns SRN3015TA-150M
Ind Power Semi-Shielded Wirewound 15uH ±20% 100kHz 12 Q-Factor Ferrite 0.7A T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns SRN3015TA-150M.
IHS
Datasheet4 pages3 years ago
Newark
element14 APAC
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
54,314
Authorized Distributors
6
Inductance
15 µH
15 µH
Tolerance
20 %
20 %
Current Rating
730 mA
Shielding
Shielded
Shielded
DC Resistance (DCR)
320 mΩ
300 mΩ
Q Factor
12
Test Frequency
100 kHz
100 kHz