Bourns PM42S-270-RC
Ind Power Shielded Bobbin Core 27uH 30% 100KHz 7Q-Factor Ferrite 770mA T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns PM42S-270-RC.
IHS
Datasheet3 pages7 years ago
Electro Sonic
_legacy Avnet
Alternate Parts
This Part
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
25,148
Authorized Distributors
4
Inductance
27 µH
27 µH
Tolerance
30 %
30 %
Current Rating
770 mA
Shielding
Shielded
Shielded
DC Resistance (DCR)
370 mΩ
370 mΩ
Q Factor
7
Test Frequency
100 kHz
100 kHz
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2006-11-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Inductor Power Shielded Wirewound 27uH 30% 100KHz 7Q-Factor Ferrite 0.77A 0.37Ohm DCR T/R
General Purpose Inductor, 27uH, 30%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 2323
Inductor Power Shielded Wirewound 27uH 30% 100KHz 10.76Q-Factor Ferrite 0.89A 0.2Ohm DCR T/R
Descriptions
Descriptions of Bourns PM42S-270-RC provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 27uH, 30%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 1919
770mA 27uH ±30% 600mA SMD,4.8x4.8mm Power Inductors ROHS
Ind4.8X4.8X1.8Mm,27Uh30%0.77A,shdsmd /Tape & Reel - 13" Reel Rohs Compliant: Yes |Bourns Jw Miller PM42S-270-RC