Bourns PM2110-120K-RC
Ind High Current Wirewound 12uH 10% 1KHz Iron 11.3A Box
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns PM2110-120K-RC.
IHS
Datasheet3 pages7 years ago
Newark
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Bourns PM2110-120K-RC symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginHonduras
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2000-10-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Ind Power Choke 12uH 10% 1KHz Ferrite 11.4A Radial Bulk
Ind Power 12uH 10% 1KHz Ferrite 8.21A Axial Bulk
High Current RF Choke Bobbin Core 12uH 10% 1KHz Ferrite 9A 0.011Ohm DCR RDL
Ind Power 12uH 10% 1KHz Ferrite 9A Radial Bulk
Inductor Power Wirewound 12uH 10% 1KHz 50Q-Factor Ferrite 3.1A 0.05Ohm DCR RDL Bag
Inductor, ferrite,12Uh,10+% Tol,10-% Tol Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. RLB0712-120KL
Descriptions
Descriptions of Bourns PM2110-120K-RC provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 12uH, 10%, 1 Element, Iron-Core, SMD, 1210
FIXED IND 12UH 11.3A 7 MOHM SMD
1KHz 11.3A 12¦ÌH 7m¦¸ ¡À10% SMD,25.4X30.5MM , 30.5mm*25.4mm*14.48mm
Power Inductor, 12Uh, 11.3A, 10%, Full Reel; Product Range:Pm2110 Series; Inductance:12Μh; Rms Current (Irms):11.3A; Dc Resistance Max:0.007Ohm; Inductance Tolerance:± 10%; Product Length:30.5Mm; Product Width:25.4Mm Rohs Compliant: Yes |Bourns Jw Miller PM2110-120K-RC