Abracon AIRD-02-120K
Ind Power Choke 12uH 10% 1KHz Ferrite 11.4A Radial Bulk
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Abracon AIRD-02-120K.
JRH Electronics
Datasheet2 pages14 years ago
Abracon SCT
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Abracon AIRD-02-120K symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Introduction Date1999-06-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Ind High Current RF Choke Bobbin Core 12uH 10% 1KHz Ferrite 11.4A RDL
Ind High Current Wirewound 12uH 10% 1KHz Iron 11.3A Box
Ind Power 12uH 10% 1KHz Ferrite 9A Radial Bulk
High Current RF Choke Bobbin Core 12uH 10% 1KHz Ferrite 9A 0.011Ohm DCR RDL
Ind Power 12uH 10% 1KHz Ferrite 8.21A Axial Bulk
Inductor Power Unshielded Wirewound 12uH 10% 1KHz 1.4A 0.11Ohm DCR AXL T/R
Descriptions
Descriptions of Abracon AIRD-02-120K provided by its distributors.
Inductor Power Drum Core 12uH 10% 100KHz Ferrite 27A 0.009Ohm DCR RDL
General Purpose Inductor, 12uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core
Power Inductors - Leaded FIXED IND 12UH 11.4A 9 MOHM TH