Bourns CRT0402-BY-1501GLF
Fixed Resistor, Thin Film, 0.0625W, 1500ohm, 25V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0402
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns CRT0402-BY-1501GLF.
Official Datasheet11 years ago
Inventory History
3 month trend:
-3.34%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
51,021
Authorized Distributors
6
Resistance
1.5 kΩ
1.5 kΩ
1.5 kΩ
Case/Package
0402
Tolerance
0.1 %
0.1 %
0.1 %
Power Rating
62.5 mW
100 mW
100 mW
Composition
Thin Film
Thin Film
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
25 ppm/°C
25 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginTaiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2007-01-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
PanasonicERA2AEB152X
63mW Thin Film Resistor 50V ±0.1% ±25ppm/℃ 1.5kΩ 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRT0402BRD071K5L
62.5mW Thin Film Resistor 50V ±25ppm/℃ ±0.1% 1.5kΩ 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
TE ConnectivityCPF0402B1K5E1
Res Thin Film 0402 1.5K Ohm 0.1% 0.063W(1/16W) ±25ppm/C Pad SMD T/R Medical Automotive AEC-Q200
100mW Thin Film Resistor 50V ±0.1% ±25ppm/℃ 1.5kΩ 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
TE ConnectivityCPF0402B1K5E1
Res Thin Film 0402 1.5K Ohm 0.1% 0.063W(1/16W) ±25ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD T/R Medical
Descriptions
Descriptions of Bourns CRT0402-BY-1501GLF provided by its distributors.
0402 (1005Metric) FIXED RESISTOR CRT 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm 0.063W 1/16W 1.5kOhm ±25ppm/C
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/16W 0402
1.5K¦¸ ¡À0.1% 62.5mW ¡À25ppm/¡æ 0402 1mm*500¦Ìm*350¦Ìm
Resthinfilm 0402 1K50 0.1% 63Mw Tc25 /Tape & Reel - 7" Reel Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. CRT0402-BY-1501GLF