Bourns CRL1206-FW-R100ELF
Res Thick Film 1206 0.1 Ohm 1% 1/4W ±200ppm/°C Molded SMD SMD Paper Tape on Plastic Reel
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns CRL1206-FW-R100ELF.
IHS
Datasheet4 pages3 years ago
element14 APAC
Newark
RS (Formerly Allied Electronics)
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
-28.98%
CAD Models
Download Bourns CRL1206-FW-R100ELF symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TE ConnectivityRLP73K2BR10FTDF
Res High Power Current Sense Thick Film 1206 0.1 Ohm 1% 1/2W ±200ppm/°C Molded Paper T/R
TE ConnectivityRL73K2BR10JTD
Res Thick Film 1206 0.1 Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRL1206FR-070R1L
Res Thick Film 1206 0.1 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±600ppm/C Pad SMD Automotive T/R
TE Connectivity / AMP2-2176055-6
Res High Power Current Sense Thick Film 1206 0.11 Ohm 1% 1/2W ±200ppm/°C Molded Paper T/R
Yageo GroupRL1206FR-070R11L
Res Thick Film 1206 0.11 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±600ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupPT1206FR-070R1L
Res Thick Film 1206 0.1 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Bourns CRL1206-FW-R100ELF provided by its distributors.
Avnet Japan
Res Thick Film 1206 0.1 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±200ppm/C Pad SMD T/R
Resistor, thick film, SMD 1206 (3216), 100 mΩ, 0.25 W, ±1 %, CRL1206-FW-R100ELF
Surface Mount Thick Film Resistor, Crl Series, 0.1 Ohm, 250 Mw, - 1% Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. CRL1206-FW-R100ELF
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.5W, 0.1ohm, 0.224V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 1206
1206 (3216Metric) FIXED RESISTOR CRL 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm 0.25W 1/4W 100mOhm ±200ppm/C
THICK FILM SMNT FIXED RESISTOR 1206 CASE 100MOHM +/-1%.25W +/-200PPM/C
SMD Resistor 1206 100MΩ ±1% 250mW ±200ppm/℃
RES, THICK FILM, 0R1, 1%, 0.25W, 1206, REEL; Resistance:0.1ohm; Voltage Rating:-; Resistor Case Style:1206 ^3216 Metric]; Power Rating:250mW; Resistance Tolerance: 1%; Product Range:CRL Series; Packagi
Resistor Type = Thick Film / Resistance mOhm = 100 / Tolerance (±) % = 1 / Operating Temperature Min. °C = -55 / Operating Temperature Max. °C = 155 / Power Rating mW = 500 / Body Length mm = 3.2 / Temperature Coefficient = ±200 ppm/°C / Termination Type = Soldering Pads / Body Height mm = 0.6 / Body Width mm = 1.6 / Mounting Type = SMD / Resistor Case Style = 1206