Bourns 6000-222K-RC
Ind RF Choke Bobbin Core 2.2mH 10% 252KHz 15Q-Factor Ferrite 360mA RDL
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns 6000-222K-RC.
IHS
Datasheet2 pages7 years ago
Electro Sonic
_legacy Avnet
CAD Models
Download Bourns 6000-222K-RC symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2006-12-11
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Inductor Power Wirewound 2200uH 10% 1KHz 15Q-Factor Ferrite 0.36A 5.9Ohm DCR RDL Bag
RF Choke Wirewound 2200uH 10% 252KHz 20Q-Factor Ferrite 0.08A 6.8Ohm DCR RDL Bag
Inductor Power Shielded Wirewound 2200uH 10% 1KHz 20Q-Factor Ferrite 0.4A 4.2Ohm DCR T/R
Inductor Power Unshielded Drum Core 2200uH 10% 10KHz Ferrite 0.6A 2.4Ohm DCR RDL
Inductor Power Unshielded Wirewound 2200uH 10% 1KHz Ferrite 0.27A 4.48Ohm DCR AXL Bag
TAIYO YUDENCAL45TB222K
General Purpose Inductor, 2200uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core
Descriptions
Descriptions of Bourns 6000-222K-RC provided by its distributors.
Ind9X12Mm,2200Uh10%0.36A,non-Shdth /Box Rohs Compliant: Yes |Bourns Jw Miller 6000-222K-RC
360mA 2.2mH ±10% Plugin,D=9mm Power Inductors ROHS