Bourns 4816P-1-561
8 ±2% 560Ω 160mW ±100ppm/℃ SOIC-16-5.6mm Resistor Networks, Arrays ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns 4816P-1-561.
IHS
Datasheet4 pages6 years ago
Electro Sonic
Arrow Electronics
Alternate Parts
This Part
Stock
2,003
Authorized Distributors
5
Resistance
560 Ω
560 Ω
Tolerance
2 %
2 %
Power Per Element
1.28 W
160 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Introduction Date1999-05-14
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Res Thick Film NET 560 Ohm 2% 1.28W ±100ppm/C ISOL 16-Pin SOM Gull Wing SMD Automotive Tube
CTS Components766163561GP
Res Thick Film NET 560 Ohm 2% 1.8W ±100ppm/C ISOL Ceramic 16-Pin SOGN Gull Wing SMD Bulk
CTS Components767163561GP
Res Thick Film NET 560 Ohm 2% 2.3W ±100ppm/C ISOL Ceramic 16-Pin SOGN Gull Wing SMD Bulk
Res Thick Film NET 510 Ohm 2% 1.8W ±100ppm/C ISOL Ceramic 16-Pin SOGN Gull Wing SMD Bulk
Res Thin Film NET 510 Ohm 2% 1W ±100ppm/C ISOL Molded 16-Pin QSOP Gull Wing SMD Tube
PanasonicEXB-2HV561JV
Res Thick Film Array 560 Ohm 5% 1506(8x0402)
Descriptions
Descriptions of Bourns 4816P-1-561 provided by its distributors.
Array/Network Resistor, Isolated, Metal Glaze/thick Film, 1.28W, 560ohm, 50V, 2% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount
Resistors Network-Thick Film Smd Med Body |Bourns, Inc. 4816P-1-561
S016 RES NET 8R 2% 560R T/R