Bourns 3329W-1-102LF
1/4" Round, Thru-Hole, TRIMMER, 1 Kilohms, Cermet, Single Turn | Bourns 3329W-1-102LF
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns 3329W-1-102LF.
IHS
Datasheet3 pages3 years ago
Electro Sonic
Newark
JRH Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-0.67%
Stock
30,389
Authorized Distributors
6
Resistance
1 kΩ
1 kΩ
Tolerance
10 %
10 %
Power Rating
500 mW
500 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Introduction Date2004-05-18
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 months ago)
Related Parts
In a Tube of 50, 1kO Through Hole Trimmer Potentiometer 0.5W Top Adjust Bourns 3362 Series
Trimmer, Cermet, 0.5W, 1000ohm, 300V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 1 Turn(s)
Cermet Not Linear TRIMMER Trimmer Potentiometer ±10% 280deg 500mW 85C
TT Electronics72PR1KLF
Trimmer, Cermet, 0.5W, 1000ohm, 200V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 1 Turn(s)
TT Electronics82PR1KLF
Res Cermet Trimmer 1K Ohm 10% 0.5W 1(Elec)/1(Mech)Turn (6.35 X 3.56mm) Pin Thru-Hole Box
TT Electronics72XR1KLF
Descriptions
Descriptions of Bourns 3329W-1-102LF provided by its distributors.
Single-Turn Trimmer Potentiometers 1/4 RND 1KOHMS 10% 0.5WATTS
Res Cermet Trimmer 1K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turns (6.6 X 6.1 X 8.38mm) Pin Thru-Hole Tube
±10% ±100ppm/℃ 500mW 1kΩ Plugin Potentiometers, Variable Resistors ROHS