Bourns 3329H-1-102LF
Cermet Not Linear TRIMMER Trimmer Potentiometer ±10% 260deg 500mW 85C
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns 3329H-1-102LF.
Newark
Burklin Elektronik
TME
Inventory History
3 month trend:
-7.76%
CAD Models
Download Bourns 3329H-1-102LF symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Stock
33,460
Resistance
1 kΩ
1 kΩ
Tolerance
10 %
10 %
Power Rating
500 mW
500 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginCosta Rica
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.50
Introduction Date2004-05-18
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
In a Tube of 50, 1kO Through Hole Trimmer Potentiometer 0.5W Top Adjust Bourns 3362 Series
Trimmer, Cermet, 0.5W, 1000ohm, 300V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 1 Turn(s)
Cermet Not Linear TRIMMER Trimmer Potentiometer ±10% 280deg 500mW 85C
TT Electronics72PR1KLF
Trimmer, Cermet, 0.5W, 1000ohm, 200V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 1 Turn(s)
TT Electronics72XR1KLF
TT Electronics82PR1KLF
Res Cermet Trimmer 1K Ohm 10% 0.5W 1(Elec)/1(Mech)Turn (6.35 X 3.56mm) Pin Thru-Hole Box
Descriptions
Descriptions of Bourns 3329H-1-102LF provided by its distributors.
Res Cermet Trimmer 1K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turns (6.35 X 4.57mm) Pin Thru-Hole Tube
TRIMMER, CERMET, REST 1 KILOHMS, PCB,1 TURN, PWR-RTG 0.5W, DIM 0.25INDIAX0.18INH
Single-Turn Trimmer Potentiometers 1/4 RND 1KOHMS 10% 0.5WATTS
±10% ±100ppm/℃ 500mW 1kΩ Plugin Potentiometers, Variable Resistors ROHS
Trimpot Type:single Turn; Element Material:cermet; Adjustment Type:top Adjust; Track Resistance:1Kohm; Potentiometer Mounting:through Hole; No. Of Turns:1Turns; Product Range:3329 Series; Power Rating:500Mw; Msl:- Rohs Compliant: Yes