TT Electronics P160KN-0QC15B100K
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.2W, 100000ohm, 20% +/-Tol, 1 Turn(s)
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TT Electronics P160KN-0QC15B100K.
IHS
Datasheet5 pages7 years ago
Sager Electronics
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-0.48%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.70
Introduction Date2016-11-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TT ElectronicsP160KN2-0EC15B100K
P160 Series 0.2 W 100 kO Side Adjust Long PC Pins Conductive Plastic Potentiometer
±20% 200mW 100kΩ Potentiometers, Variable Resistors ROHS
TT ElectronicsP110KV1-1F15BR100K
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.05W, 100000ohm, 20% +/-Tol, 1 Turn(s)
TT ElectronicsP160KNP-0QC20B100K
Potentiometer, Carbon Composition, 0.1W, 100000ohm, 200V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s)
Descriptions
Descriptions of TT Electronics P160KN-0QC15B100K provided by its distributors.
P160 Series 0.2 W 100 kO Side Adjust PC Pins Conductive Plastic Potentiometer
100k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1.0 Kierros Conductive Plastic 0.2W, 1/5W PC Pins
Potentiometers 16mm Rotary Panel Potentiometer
POT 100K OHM 1/5W PLASTIC LINEAR
100K¦¸ ¡À20% 200mW 200V(AC) 9.5mm
POT CONDUCTIVE PLASTIC 100K OHM TH-HOLE
ROTARY POT, 100K, 0.2W, 20%, LINEAR;
Res Conductive Plastic POT 100K Ohm 20% 0.2W(1/5W) 1(Elec)/1(Mech)Turns 6mm (24.5 X 17 X 21mm) Pin Panel Mount/Through Hole Box/Tray
Rotary Pot, 100K, 0.2W, Through Hole; Track Resistance:100Kohm; No. Of Turns:1Turns; Track Taper:Linear; Power Rating:200Mw; Resistance Tolerance:± 20%; Product Range:P160 Series; Potentiometer Mounting:Through Hole; No. Of Gangs:1 Rohs Compliant: Yes |Tt Electronics/bi Technologies P160KN-0QC15B100K