TT Electronics P110KV1-1F15BR100K
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.05W, 100000ohm, 20% +/-Tol, 1 Turn(s)
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TT Electronics P110KV1-1F15BR100K.
IHS
Datasheet5 pages6 years ago
Sager Electronics
Inventory History
3 month trend:
-0.06%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
ROTARY POTENTIOMETER, 100KOHM, 17MM, 20%
TT ElectronicsP160KN2-0EC15B100K
P160 Series 0.2 W 100 kO Side Adjust Long PC Pins Conductive Plastic Potentiometer
TT ElectronicsP160KN-0QC15C100K
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.1W, 100000ohm, 20% +/-Tol, 1 Turn(s)
TT ElectronicsP160KN-0QC15B100K
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.2W, 100000ohm, 20% +/-Tol, 1 Turn(s)
Potentiometer, Carbon, 0.05W, 100000ohm, 20V, 20% +/-Tol, 1 Turn(s)
POTENTIOMETER, LINEAR, AUDIO, 100000 OHMS, +/- 20%, 0.05 W (MAX.) @ 40 C, 50 VAC
Descriptions
Descriptions of TT Electronics P110KV1-1F15BR100K provided by its distributors.
POT 100K OHM 1/20W PLASTIC LIN
Single Turn Potentiometers 11mm 100K