Bel Fuse 0697W3150-05
Electric Fuse, Time Lag Blow, 3.15A, 350VAC, 72VDC, 100A (IR), Through Hole, MICRO
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bel Fuse 0697W3150-05.
IHS
Datasheet4 pages3 years ago
Bel Fuse SCT
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Bel Fuse 0697W3150-05 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
48,269
Authorized Distributors
6
Current Rating
3.15 A
3.15 A
Voltage Rating (AC)
350 V
350 V
Voltage Rating (DC)
72 V
72 V
Mount
Through Hole
Through Hole
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.10.00.40
Introduction Date2015-02-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Bel FuseRSTA 4-BULK
RSTA 4-BULK (0697A4000-01) 2-Pin Radial Fuse Rectangular Time Lag IEC Short Leads 4A
Bel Fuse0697W4000-02
Electric Fuse, Time Lag Blow, 4A, 350VAC, 72VDC, 100A (IR), Through Hole, MICRO
Bel Fuse0697H4000-01
Fuse Subminiature Slow Blow Acting 4A 350V Radial 8.35 X 4 X 7.8mm Thermoplastic Box Automotive
Descriptions
Descriptions of Bel Fuse 0697W3150-05 provided by its distributors.
Fuse, PCB Leaded, 3.15 A, 350 VAC, 72 VDC, 0697W, Time Delay, Radial Leaded
2-Pin Radial Fuse Rectangular Time Lag IEC Short Leads 3.15A
Plastic Body, Radial Lead, 3.15A, 350V AC, 72V DC, RoHS
Bel Fuse SCT
Time Lag Radial Lead Micro Fuse
FUSE BRD MNT 3.15A 350VAC 72VDC
FUSE 350V SLOW MICRO RAD 3.15A